Odżywianie

Dziś chciałabym podzielić się z Wami tym, o czym mówię pacjentom, gdy odwiedzają mnie w aptece. Poza informacjami dotyczącymi zaleceń związanych z dawkowaniem i przyjmowaniem leków często rozmawiamy także na milsze tematy – te związane z odżywianiem. Jak dieta może wpływać na stan skóry podczas leczenia oraz czy ma wpływ na redukcję działań niepożądanych terapii??  Oczywiście że tak. Na co zwrócić uwagę? Oto kilka moich wskazówek:

     1. Spożywaj produkty bogate w antyoksydanty, które chronią skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, powstających podczas terapii. Produkty bogate w antyoksydanty to między innymi owoce i warzywa, takie jak jagody, czarna porzeczka, truskawki, brokuły, szpinak, marchew i pomidory.

     2. Spożywaj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry. Produkty bogate w te kwasy to między innymi ryby, takie jak łosoś, sardynki i makrela, a także orzechy włoskie i siemię lniane.

     3. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej i cukru, ponieważ mogą wpływać na rozwój stanu zapalnego organizmu i prowadzić do pogorszenia stanu skóry. Warto zatem unikać fast foodów, słodkich napojów, słodyczy

     4. Spożywaj produkty bogate w witaminy i minerały niezbędne do utrzymania zdrowej skóry. Warto więc sięgać po produkty bogate w witaminy A, C, E i B oraz minerały, takie jak cynk, miedź i selen. Produkty bogate w te składniki to między innymi: orzechy, pestki dyni, awokado, pomarańcze, kiwi, jarmuż i szpinak.

     5. Pamiętaj, że w trakcie leczenia Twoje ciało ma większe zapotrzebowanie na białko, ale o tym więcej napiszę w jednym z kolejnych artykułów. Omówię też dostępne w aptekach preparaty odżywcze.

     6. Pij dużo wody - jest niezbędna do utrzymania nawilżenia skóry, co wpływa na jej ogólny stan. W czasie leczenia onkologicznego należy pić aż 2-3 litry wody dziennie.

Teraz widzisz, że dieta ma ogromny wpływ na stan skóry podczas terapii. Nie na darmo mówi się, że jesteś tym co jesz. Warto spożywać produkty bogate w antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały oraz unikać żywności wysokoprzetworzonej i cukru. Nie namawiam do restrykcyjnych diet, ale do rozwagi. Pozwalaj sobie na przyjemności, ściskam Was mocno i pozdrawiam moje niesamowite pacjentki i pacjentów.