Chemioterapia polega na podawaniu leków cytotoksycznych, które zaburzają procesy zachodzące nie tylko w komórkach nowotworowych, ale też w komórkach prawidłowych, zlokalizowanych głównie w jelitach, szpiku kostnym i skórze.

Dlatego osoby poddawane leczeniu mogą doświadczać działań niepożądanych leczenia, takich jak utrata włosów, nudności, wymioty, biegunka,  zmiany skórne czy osłabienie układu odpornościowego.

Główne zmiany skórne będące konsekwencją chemioterapii to:

  • kseroza – stan, w którym skóra staje się sucha, szorstka i łuszcząca się. Ten stan dotyka większość pacjentów leczonych onkologicznie.
    Jest wynikiem zmniejszenia ilości naturalnych olejów w skórze, odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie. Objawy kserozy mogą manifestować się jako suche, łuszczące się plamy, zaczerwienienia, swędzenie i pękanie skóry.  Najczęściej dotyczy obszarów, które są narażone na działanie wody i niskiej temperatury, ale może występować na całym ciele.
  • łuszczenie i pękanie
  • trądzik, osutka grudkowo – krostkowa, będąca wynikiem zmian w pracy gruczołów łojowych
  • zaczerwienienie skóry związane często z dużą bolesnością
  • większa wrażliwość na promieniowanie słoneczne, co może prowadzić do poparzeń, nadwrażliwości na słońce
  • zmiana koloru skóry, jasnej plamistości skóry na dłoniach i stopach, często ma to związek ze zmianami w funkcjonowaniu melanocytów
  • obrzęk – zwłaszcza wokół oczu, nóg i stóp.

Właściwa pielęgnacja często pomaga uchronić się przed efektami niepożądanymi, lub znacząco je ograniczyć. Należy jednak odpowiednio ją rozplanować. Podczas wizyty w gabinecie onkokosmetyki szczegółowo omawiamy  z pacjentami etapy prawidłowej pielęgnacji oraz tworzymy kosmetyki dedykowane konkretnym potrzebom skóry, polepszając komfort życia pacjenta. Przekonaj się jak łatwo można o siebie zadbać i umów się na wizytę.

Wspólnie zatroszczymy się o Twoje lepsze samopoczucie.